Frequently Asked Question
Frequently Asked Question
Contact Us
Contact Us
Feedback
Feedback
Site Map
Site Map
          ​  contactus-icon faq-icon sitemap-icon

Election of His Majesty Yang DiPertuan Agong

Election of His Majesty the Yang di-Pertuan Agong
Malaysia is not an absolute or hereditary monarchy but its monarch, the Yang di-Pertuan Agong, reigns for a term of five years according to a system that is unique in the world. His Majesty is elected by the Conference of Rulers according to the method and manner prescribed in the Third Schedule of the Constitution and Regulations of the Conference of Rulers. 

Kebawah Duli Yang Maha Mulia Seri Paduka Baginda Yang di-Pertuan Agong Al-Sultan Abdullah Ri'ayatuddin Al-Mustafa Billah Shah Ibni Almarhum Sultan Haji Ahmad Shah Al-Musta'in Billah

Negeri : Pahang

Tempoh : 31.01.2019 hingga kini

Yang di-Pertuan Agong Keenam Belas

Sultan Muhammad V

Negeri : Kelantan

Tempoh : 13.12.2016 hingga 06.01.2019

Kelima Belas

Al-Wathiqu Billah Sultan Mizan Zainal Abidin ibni Al-Marhum Sultan Mahmud Al-Muktafi Billah Shah

Negeri : Terengganu

Tempoh : 13.12.2006 hingga 12.12.2011

Ketiga Belas

Almarhum Almu'tasimu Billahi Muhibbuddin Tuanku Alhaj Abdul Halim Mu'adzam Shah ibni Almarhum Sultan Badlishah

Negeri : Kedah

Tempoh : 13.12.2011 hingga 12.12.2016

Keempat Belas

Tuanku Syed Sirajuddin Ibni Al-Marhum Tuanku Syed Putra Jamalullail

Negeri : Perlis

Tempoh : 13.12.2001 hingga 12.12.2006

Kedua Belas

Almarhum Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Alhaj ibni Almarhum Sultan Hisamuddin Alam Shah Alhaj

Negeri : Selangor

Tempoh : 26.04.1999 hingga 21.11.2001

Kesebelas

Almarhum Tuanku Ja'afar ibni Almarhum Tuanku Abdul Rahman

Negeri : Negeri Sembilan

Tempoh : 26.04.1994 hingga 25.04.1999

Kesepuluh

Almarhum Sultan Azlan Muhibbuddin Shah ibni Almarhum Sultan Yussuf Izzuddin Shah Ghafarullahu-lah

Negeri : Perak

Tempoh : 26.04.1989 hingga 25.04.1994

Kesembilan

Almarhum Sultan Iskandar ibni Almarhum Sultan Ismail

Negeri : Johor

Tempoh : 26.04.1984 hingga 25.04.1989

Kelapan

Almarhum Sultan Haji Ahmad Shah Al-Musta'in Billah Ibni Almarhum Sultan Abu Bakar Ri'Ayatuddin Al-Mu'Adzam Shah

Negeri : Pahang

Tempoh : 26.04.1979 hingga 25.04.1984

Ketujuh

Almarhum Sultan Yahya Petra ibni Almarhum Sultan Ibrahim

Negeri : Kelantan

Tempoh : 21.09.1975 hingga 29.03.1979

Keenam

Almarhum Sultan Abdul Halim Mu'adzam Shah ibni Almarhum Sultan Badlishah

Negeri : Kedah

Tempoh : 21.09.1970 hingga 20.09.1975

Kelima

Almarhum Sultan Ismail Nasiruddin Shah Ibni Almarhum Sultan Zainal Abidin

Negeri : Terengganu

Tempoh : 21.09.1965 hingga 20.09.1970

Keempat

Almarhum Tuanku Syed Putra Alhaj ibni Almarhum Syed Hassan Jamalullail

Negeri : Perlis

Tempoh : 21.09.1960 hingga 20.09.1965

Ketiga

Almarhum Sultan Hisamuddin Alam Shah Ibni Almarhum Sultan Alaiddin Sulaiman Shah

Negeri : Selangor

Tempoh : 14.04.1960 hingga 01.09.1960

Kedua

Almarhum Tuanku Abdul Rahman ibni Almarhum Tuanku Muhammad

Negeri : Negeri Sembilan

Tempoh : 31.08.1957 hingga 01.04.1960

Pertama
Office of the Timbalan Yang di-Pertuan Agong
The office of the Timbalan Yang di-Pertuan Agong is no less important but because this position is overshadowed by the office of the Yang di-Pertuan Agong, the institution and office holder is generally less known by the public. The Timbalan Yang di-Pertuan Agong is more commonly known as the ruler of his state rather than as the Timbalan Yang di-Pertuan Agong. The Timbalan Yang di-Pertuan Agong exercises the functions of the head of federation during the Yang di-Pertuan Agong's absence or inability to exercise the functions of his office owing to illness or infirmity.

Moreover, the Constitution does not give the position higher status than that of the other rulers. As such, the position of the ruler who holds the office of the Timbalan Yang di-Pertuan Agong shall not be considered higher than that of the other rulers. The current Timbalan Yang di-Pertuan Agong is His Majesty Sultan Muhammad V. The office of the Timbalan Yang di-Pertuan Agong is provided for in Article 33 of the Federal Constitution.

Paduka Seri Sultan Nazrin Muizzuddin Shah Ibni Almarhum Sultan Azlan Muhibbuddin Shah Al-Maghfur-lah

Negeri : Perak

Tempoh : 13.12.2016 hingga kini

KELIMA BELAS DAN KEENAM BELAS

Sultan Muhammad V

Negeri : Kelantan

Tempoh : 13.12.2011 hingga 12.12.2016

KEEMPAT BELAS

Almarhum Almu'tasimu Billahi Muhibbuddin Tuanku Alhaj Abdul Halim Mu'adzam Shah ibni Almarhum Sultan Badlishah

Negeri : Kedah

Tempoh : 13.12.2006 hingga 12.12.2011

KETIGA BELAS

Al-Wathiqu Billah Sultan Mizan Zainal Abidin ibni Al-Marhum Sultan Mahmud Al-Muktafi Billah Shah

Negeri : Terengganu

Tempoh : 26.04.1999 hingga 12.12.2006

KESEBELAS DAN KEDUA BELAS

Almarhum Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Alhaj ibni Almarhum Sultan Hisamuddin Alam Shah Alhaj

Negeri : Selangor

Tempoh : 26.04.1994 hingga 25.04.1999

KESEPULUH

Almarhum Tuanku Ja'afar ibni Almarhum Tuanku Abdul Rahman

Negeri : Negeri Sembilan

Tempoh : 26.04.1989 hingga 25.04.1994

KESEMBILAN

Almarhum Sultan Azlan Muhibbuddin Shah ibni Almarhum Sultan Yussuf Izzuddin Shah Ghafarullahu-lah

Negeri : Perak

Tempoh : 26.04.1984 hingga 25.04.1989

KELAPAN

Almarhum Tuanku Ja'afar ibni Almarhum Tuanku Abdul Rahman

Negeri : Negeri Sembilan

Tempoh : 26.04.1979 hingga 25.04.1984

KETUJUH

Almarhum Sultan Haji Ahmad Shah Al-Musta'in Billah Ibni Almarhum Sultan Abu Bakar Ri'Ayatuddin Al-Mu'Adzam Shah

Negeri : Pahang

Tempoh : 21.09.1975 hingga 29.03.1979

KEENAM

Almarhum Sultan Yahya Petra ibni Almarhum Sultan Ibrahim

Negeri : Kelantan

Tempoh : 21.09.1970 hingga 20.09.1975

KELIMA

Almarhum Sultan Abdul Halim Mu'adzam Shah ibni Almarhum Sultan Badlishah

Negeri : Kedah

Tempoh : 21.09.1965 hingga 20.09.1970

KEEMPAT

Almarhum Sultan Ismail Nasiruddin Shah Ibni Almarhum Sultan Zainal Abidin

Negeri : Terengganu

Tempoh : 21.09.1960 hingga 20.09.1965

KETIGA

Almarhum Tuanku Syed Putra Alhaj ibni Almarhum Syed Hassan Jamalullail

Negeri : Perlis

Tempoh : 14.04.1960 hingga 01.09.1960

KEDUA

Almarhum Sultan Hisamuddin Alam Shah Ibni Almarhum Sultan Alaiddin Sulaiman Shah

Negeri : Selangor

Tempoh : 31.08.1957 hingga 01.04.1960

PERTAMA
Contact Us


Penyimpan Mohor Besar Raja-raja
Pejabat Penyimpan Mohor Besar Raja-raja,
482, Jalan Bukit Petaling
50682 Kuala Lumpur

Phone: 03-2141 7270 / 03-2142 4947
Fax: 03 - 2142 2080
E-mail: urusetia[at]majlisraja-raja.gov.my




Setiausaha,
Kumpulan Wang Biasiswa Pengajian Tinggi Raja-Raja Dan Yang di-Pertua-Yang di-Pertua Negeri,
482, Jalan Bukit Petaling
50682 Kuala Lumpur

Phone: 03-2148 5373
Fax: 03 - 2142 2080
E-mail: biasiswarajaraja[at]gmail.com

Total Visitor
0.png9.png1.png6.png4.png
Updated Date
  • Last Updated: 08.08.2022.
Image
Image
Image
Image
Image
Image